
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 13.8 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Height | 8.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 8.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 125 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Shape | Rectangular |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Body Plating | Tin |
| PCB Thickness | 800 µm |
| Tail Length | 3.2 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4.4958 mm |
| Contact Shape | Round |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
| Contact Finish Thickness - Mating | 1 µm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 3802
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54398
Ext.Price$0.54398
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54398 | $0.54398 |
| 10 | $0.46113 | $4.61130 |
| 25 | $0.43669 | $10.91725 |
| 50 | $0.41354 | $20.67700 |
| 100 | $0.39162 | $39.16200 |
| 300 | $0.36998 | $110.99400 |
| 500 | $0.34954 | $174.77000 |
| 1000 | $0.33285 | $332.85000 |
| 3000 | $0.31448 | $943.44000 |
| 5000 | $0.29713 | $1485.65000 |
| 10000 | $0.28295 | $2829.50000 |
